Ana Sayfa ANA SAYFA YAŞASIN HARBİŞSPOR!

YAŞASIN HARBİŞSPOR!

178 gösterim
0
Paylaş

Kocaeli Gazetesi’nin geleneksel olarak düzenlediği Doruktakiler Ödül Töreni’nde “Yılın Spor Takımı” bu yıl kız futbolda göz kamaştıran bir performansa sahip olan Kocaeli Harbişspor Kulübü seçildi. Başarının mimarlarından, kız futbolunun kentimizdeki marka ismi Teknik Direktör Hasan Alemdaroğlu ile hem geçmişten bu güne kadar kız futbolda yapılan üretimleri, hem de Yılın Takımı seçilen Harbişspor masaya yatırıldı.

Hasan Bey… Röportajımızı kabul ettiğiniz için teşekkür ediyoruz. Kadın futbolunu tercih etme gerekçeniz neydi?
Yaklaşık 20 yıldır futbol antrenörlüğü yapıyorum. İlk 5 yılım Gölcükspor alt yapı erkek takımlarını çalıştırmak ile geçti. 2003-2004 yıllarında Türkiye’de okul sporları faaliyetlerine “Bayan Futbol” branşı da eklendi. O dönemde Gülbin Hız, Serenay Öziri, Buse Güngör, Kübra Berber ve Büşra Adamol’u erkeklerle futbol oynarken gördüm. Çok yetenekli olduklarını anlamam zor olmadı. Sonra bu sporcuların da yer aldığı bir takım kurdum ve Piri Reis İlköğretim Okulu ile 3 yıl üst üste Kocaeli şampiyonu olduk. Türkiye yarı finallerine kadar kaldık. Buradaki enerji ve kısa sürede başarıyı yakalayabileceğimiz için kız futbola geçiş yaptım.

Bu sporcular ilk hangi kulüpte bir araya geldi..?
2005 yılında dönemin Gölcükspor Genel Kaptanı Sayın Adem Ellibeş’e elimizdeki kız futbolculardan ve bu futbolcuların yeteneklerinden bahsettik. Kendisi de bizi anlayışla karşıladı etti ve ilk kulübümüz Gölcükspor oldu. Ardından Derince Belediyespor’a geçtik. Geçen yıl ise sporcularımız dağılma aşamasındaydı ve Harbişspor Kulübü ile birlikteliğimiz başladı..

Süreci anlatabilir misiniz..?
Gölcükspor ve Derince Belediyespor kulüpleri ile çok sayıda Türkiye şampiyonlukları yaşadık. Ancak kulüplerimiz ekonomik nedenlerden dolayı kadın futbol şubesini kapatmak zorunda kaldı. Gerçekten herkes dağılmak üzereydi. Özellikle küçük yaştaki sporcularımız bir birleri ile o kadar iyi anlaştılar ve o sıkı arkadaşlıklar edindiler ki, ayrılmayı hiç istemediler.

Peki ya diğerleri..?
Zaten yaşça diğerlerinden büyük olan sporcularımızın tamamı kız futbolunun zirvesi 1. Lig’e transfer oldu. Elimizde alt yapıda çok sayıda yetenekli sporcularımız vardı. Yaşları küçük olduğu için bu sporcularımız bizim ile birlikte çalışmaya devam etti. 12-13 yaşındaki kızların gurbete gitmesi çok sağlıklı olmazdı. 1 yıl kulüpsüz çalıştık. Sadece bir arada antrenman yaptık. İlimizden bazı takımlar “Bizim bünyemizde takım kurun” dediler.

Sonra Harbişspor mu devreye girdi..?
Doğru… Harbişspor, Gölcük merkezli saygın bir kulüp. Sporcularımızın çoğu da Gölcük’te ikamet ediyor. Bu bakımdan da Harbişspor Kulüp Başkanı Adnan Zorer ile temasa geçtim ve o da konuya sıcak bakınca birliktelik sağlandı. Adnan Başkanımız ve dolayısı ile de Harbiş Sendikası kızlarımıza sahip çıktı. Bu yıl ki başarılarımızda çok önemli katkı sağladılar.

Geçen yılki bütçelere değinebilir misiniz..?
Kız futbol enteresan bir branş. Erkeklerdeki gibi çok paranın olması sizi illa ki başarıya götürecek diye bir kaide yok. Biraz eskilere gidelim. Yıllar önce Derince Belediyespor Kız Futbol Takımı’mız 1. Lig’deyken sporcularımıza aylık en fazla 500 lira verebiliyorduk. Aynı ligde mücadele ettiğimiz Konak Belediyespor yabancı transferi de yapıyor ve bir sporcusuna 6-7 bin lira maaş veriyordu. O dönemde yıllık maliyetimiz en fazla 50 bin liraydı. Biz, yılda 600-700 bin lira maliyeti olan kulüplerle mücadele ettik ve o sezonu 1. Lig’de 3. sırada bitirdik. Hatta bu başarıdan 1 yıl önce elimizdeki Milli yıldızlarımız Gülbin Hız ve Hilal Başkol’u Konak Belediyespor’a vermemize, dahası bizim için “Küme düşersiniz” demelerine rağmen üçüncülüğü Kocaeli’ye getirdik. 2016’da Harbişspor ile da böylesi bir başarı hikayemiz var.

Peki nasıl oluyor da, bu kadar ironisi olan bir başarı elde ediliyor..?
Çalışmalarımızı uzun vadeli ve planlı yapıyoruz. Örnek verirsek… Geçen gün 2005-2006 ve 2007 doğumlu sporcularımız ile İstanbul’da özel bir turnuvaya katıldık. Burada tüm rakiplerimizi mağlup etmeyi başardık. Bu tür turnuvalara bizim katılmamızı ayrıca istiyorlar. Çünkü Kocaeli’nin kız futbolundaki yerinin herkes farkında. Milli takım hocaları, üst düzey takımların antrenörleri de bunu bilerek sporcularımızı takip ediyor.

Kocaeli’de ve ülkede kadın futboluna genel olarak bakış açısı nasıl?
Hala bazı şeyleri değiştiremiyoruz. Antrenman yaparken bile kızlarımıza garip garip bakıyorlar. “Bu kızların burada ne işi var” diyorlar. Kısacası kızların futbol oynamalarına değişik bakılıyor. Şimdi soruyorum… Kocaeli’de hangi erkek futbol takımı Dünya’da ikinci oldu..? Hangi erkek futbol takımı her yaş grubunda Türkiye’de üst üste şampiyonluklar kazandı..? Bunu, her biri bu kentin öz be öz evladı olan kendi kızlarımız başarıyoruz. Bunu anlatmak zor ne yazık ki. Türkiye’de de böylesi bir durum söz konusu. Bunları kısa bir süre içerisinde aşmak zorundayız.

Güçlü ve yüksek bütçeli takımlarla nasıl mücadele ediyorsunuz..?
Dediğim gibi, rakiplerimiz ile hiçbir zaman maddi şartlarımız aynı olmadı. Ancak manevi olarak diğer rakiplerin fazlası ile önündeyiz. Kızlarımızın her birinin gelecekle ilgili hedeflerinin olması, sıkı dostluklar ve karşılıklı sevgi ile saygı başarının anahtarı oluyor. Şunu da belirtmek isterim. Kız futbolda çok büyük beklentileriniz olmamalı. Faydaları olmaz mı..? Var tabii ki… Milli olunca Üniversite’ye girişlerin kolaylaşıyor. Aylık 1200 lira burs imkanın var. KPSS olmadan memur olarak atanabiliyorsun.

Kısa bir süre önce Vali Güzeloğlu sizi ağırladı. Daha önce buna benzer kabuller oldu mu..?
2011 yılında, şu an Ankara Valisi olan Sayın Ercan Topaca, Türkiye şampiyonu olduğumuz Karşıyaka Koleji’ni Brezilya’ya gitmeden önce makamında konuk etmişti. Brezilya’dan Dünya ikincisi olarak Türkiye’ye döndükten sonra Çankaya Köşkü’ndeki iftara davet edildik. Dönemin başbakanı, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’dan başarı belgelerimizi ve çeşitli hediyelerimizi aldık. Dönemin Spor Bakanı Suat Kılıç da bize tebriklerini iletti. Kısa bir süre önce de Kocaeli Valimiz Sayın Hasan Basri Güzeloğlu da takımımızı ağırladı ve bize moral verdi. Harbişspor olarak genç kızlarda Türkiye şampiyonu olduğumuzda Ak Parti Milletvekilimiz Radiye Sezer Katırcıoğlu Hanımefendi bize çok destek oldu. Meclise gittik ve tüm parti liderlerimiz ile bir araya geldik.

Harbişspor’a ve diğer kulüplere sporcu kazandırmak için bir projeniz var mı..?
KASKF Başkanımız Sayın Murat Aydın’ın talimatı ile Yahyakaptan’da yer alan Ferruh Duygu Tesisleri tarafımıza sağlandı. 1 ay kadar önce sadece kız futbolcularının yer aldığı futbol okulunu faaliyete soktuk. Bu anlamda tüm ilçelerde elimizden geldiği kadar taramalar da yapmaya başladık. Sporcu havuzumuzda 2005-2009 yılları arasında doğan yaklaşık 100 kadar kız futbolcumuz var. Bu sporcuların 20’si İzmit’teki futbol okulunda bizim ile birlikte çalışmalarına devam ediyor. Cumartesi ve Pazar günleri saat 14.00-15.00 saatleri arasında antrenmanlarımızı yapıyoruz. Sanırım Kocaeli’de daha önce kız futbolcu yetiştiren bir futbol okulu olmadı. Bu bakımdan da bir ilki gerçekleştiriyoruz. Kısa bir zaman dilimi içerisinde sizler de göreceksiniz, çok sayıda yetenekli kız futbolcuyu ilimiz ve ülke futboluna kazandıracağız. Sayın Aydın’a bu katkısından ötürü teşekkür ediyorum.

Yerel basının verdiği destek ne düzeyde?
Gayet memnunum. Çok takım, branş var. Personel sayısı da sınırlı sayıda. Başta Kocaeli Gazetesi olmak üzere, başarılarımız tüm gazetelerde karşılık buluyor.

Milli sporcu sayınız hakkında yaklaşık bir rakam verebilir misiniz? Şuan aktif olan Milli sporcular kimler..?
Son 15 yılda Kocaeli bölgesinden 50’nin üzerinde Milli sporcu yetiştirdik. 1. Lig’de, Konak Belediyesi’nde Hilal Başkol, Trabzon İdmanocağı’nda Gülbin Hız, Beyza Kocatürk, Tuğba Babacan ve Semanur Akbaş, 1207 Antalyaspor’da Kübra Berber, Kireçburnu’nda Serenay Öziri ve Ecem Balaban, Ataşehir Belediyespor’da Nedime Erkan, Samsun İlk Adım’da da Eda Duran forma giyiyor. Öte yandan Harbişspor’dan 15 yaşındaki Ece Tekmen, U-17 Milli takımının da kaptanlığını yapıyor. Ebru, Sare, Sudenur, Sümeyra, Seda, Leyla, Sevde, Sude, Erva, Ayça, Buse ve Rabia da Milli olan sporcularımız arasında bulunuyor.

Unutamadığınız bir anınız var mı..?
Derince Belediyespor ile ikinci ligden birinci lige çıkma final maçı oynuyoruz. Rakip Marmara Üniversitesi. Yer Ankara Bağlum Stadı. 90 dakika 3-3 bitti. 119. dakikada 4-3 mağlubuz. Son saniyelerde skoru 4-4’e getiriyoruz ve şampiyonluğu penaltılar sonucu elde ediyoruz. Çok ilginçtir ki Derince Belediyespor Erkek Futbol A Takımı da yine Ankara Bağlum Stadı’nda Düzce Beyköyspor ile BAL’dan 3. Lig’e yükselme maçında karşı karşıya geldi.

HARBİŞSPOR İLE GELEN ÇİFTE ZAFER
Bu maçın normal süresi 2-2 bitti. Uzatmada rakip 3-2 öne geçti. Her şey bitti derken, 117. dakikada Arif serbest vuruştan skoru 3-3’e getirdi ve penaltılar sonucu erkek futbol takımı da şampiyon oldu. Liseler Arası Dünya Şampiyonası finalindeyiz. Rakip Almanya. Tribünlerde 40 ülkenin sporcuları. Şanlı Türk bayrağımızı orada dalgalandırmak ve tüm Dünya’ya bu kentin kız sporcularını alkışlatmak unutulmaz. Tabii ki Harbişspor’un genç kız şampiyonluğundaki yarı final ve final maçları. İnanılmaz heyecanlardı benim için.

Hatırlamak istemediğiniz olaylar var mı..?
Geçen yıl Gölcük Kavaklı Ortaokulu ile Yıldız Kız Futbol yarı final maçında bizden daha alt seviyedeki bir takıma elendik. Çok üzülmüştüm. Hala aklımdadır o maç. Çünkü öyle bir ekip bir daha kolay kolay toplanmaz.

HASAN ALEMDAROĞLU KİMDİR..?
5 Mayıs 1973 Düzce doğumlu. İlk, orta ve lise eğitimini Düzce’de yaptı. 1996’da Uludağ Üniversitesi BESYO Bölümü’nden mezun oldu. Antrenörlüğe Gölcükspor alt yapısında başladı. 20 yıldır futbol antrenörlüğü yapıyor. Fenerbahçe’nin kiralık futbolcusu Eskişehirspor’daki Hakan Cinemre, Bursaspor’daki Ertuğrul Ersoy, Beşiktaş’ın kiralık futbolcusu Erzurumspor’daki Eslem Öztürk’ün de hocalığını yaptı.

DİĞER ADI BAY ŞAMPİYON
Alemdaroğlu, sadece Kocaeli’nin değil, Türkiye’nin kız futbol takımı antrenörlerinin marka ismi olarak dikkat çekiyor. 20’ye yakın Türkiye şampiyonluğu, 1 Dünya ikinciliği olan deneyimli antrenör Kocaeli’de “Bay Şampiyon” olarak biliniyor. İhsaniye Anadolu Lisesi’nde Matematik Öğretmeni Yöntem Alemdaroğlu evli olan Hasan Alemdaroğlu, Duru ve Batuhan isminde 2 evlat sahibi.

HARBİŞSPOR KULÜBÜ 2016’DA NELER YAPTI..?
Kadınlar 3. Lig şampiyonluğu
Gençler Kızlar Türkiye şampiyonluğu
Yıldız Kızlar Türkiye ikinciliği

Spor41.com

Yorum yazmak istiyorum.

Yorum Eklendi