Ana Sayfa ANA SAYFA UEFA dan Kadın Futbolu için 5 yıllık strateji !

UEFA dan Kadın Futbolu için 5 yıllık strateji !

6,029 gösterim
0
Spread the love

UEFA kadın futbolunda harekete geçiyor

Kadın futbolunun gelişimi ve daha yüksek bir seviyeye çıkması için hazırlıklar yapılıyor, hedef olarak 2024 yılı gösteriliyor. Yaklaşık 2.5 milyon lisanslı oyuncuya ulaşılması adına ekonomik anlamda da ciddi yatırımlar planlanıyor.

EFAkadın futbolunda harekete geçiyor. Son yıllarda popülerliği artan kadın futbolunda daha da iyi sonuçlar almak adına çalışmalar yürütülüyor. UEFA’dan yapılan resmi bilgilendirmede, 5 yıllık bir strateji programının hazırladığı ifade edildi.

Buna göre 2024 yılına kadar kadın futbolunda 2.5 milyon lisanslı oyuncuya ulaşılması hedefleniyor. Mevcut şartlar 1.3 milyon kadın futbolcu bulunuyor. UEFA’ya üye 55 ülkeye özel yatırımlar yapılması planlanıyor. Şu anda UEFA’nın kadın futbolu için ciddi bir ekonomik yatırım yapacağı kaydedildi. UEFA Başkanı Ceferin’in de istediği bu proje için çalışmalar başlatılıyor. Ceferin konuyla ilgili, “UEFA’nın görevi, kadın futbolunu güçlendirmek. Bugünün futboluna hızlıca adapte etmek” dedi.

Kadınlar UEFA Şampiyonlar Ligi’nde de bugün Macaristan’da Budapeşte’de Lyon ve Barcelona arasında oynanacak final için de bir takım etkinlikler hazırlandı. Yıllardır devam eden ve kadın-erkek eşitliğine vurgu yapan, “Birlikte güçlü oynuyoruz” sloganı, Kadınlar finalinde de sahada olacak. Öte yandan UEFA’nın kadın futbolundaki patronu eski Alman milli yıldız Nadine Kessler, konuyla alakalı açıklama yaptı.

Kessler, “Bu strateji ve çalışma başarılı olacak. Bu çalışmalar ve yatırımlarla, her genç kızı futbolcu olabilme hayaline kavuşacak. Çok sayıda kadın futbolcu, kadın hakem, kadın antrenör yetişecek. Futbolcu olması engellenen kadınlar artık rahat olacak. Yeteneği olan her genç kız, futbolculuğa adım atabilecek. Kültürel ve sosyal bariyerleri kaldırıyoruz” ifadelerini kullandı.

Kaynak : haber7.com

Yorum yazmak istiyorum.

Yorum Eklendi