Ana Sayfa ANA SAYFA Melike Pekel: Rüyam gerçekleşti

Melike Pekel: Rüyam gerçekleşti

691 gösterim
0
Spread the love

Melike Pekel… Kadın futbolunun yetiştirdiği en önemli sporculardan. 24 yaşında, yetenekli, çalışkan, hayalleri olan, Avrupa’da bizi başarıyla temsil eden milli takımımızın forveti. Altyapı eğitimini bir futbol markası olan Bayern Münih’te aldı, Fransa’da önce Metz’e ardından da bir başka dev kulüp PSG’ye transfer oldu. Şubat ayından itibaren de Bordeaux’da oynuyor

Melike Pekel: Rüyam gerçekleşti

Melike Pekel… Kadın futbolunun yetiştirdiği en önemli sporculardan. 24 yaşında, yetenekli, çalışkan, hayalleri olan, Avrupa’da bizi başarıyla temsil eden milli takımımızın forveti. Altyapı eğitimini bir futbol markası olan Bayern Münih’te aldı, Fransa’da önce Metz’e ardından da bir başka dev kulüp PSG’ye transfer oldu. Şubat ayından itibaren de Bordeaux’da oynuyor.

Erkek futbolunda bir çırpıda saydığınız isimlerle aynı ‘Top’lu oyunu oynuyor ve amaç yine ‘meşin yuvarlağı’ üç direğin arasından içeri atmak. O yüzden futbolu seven herkesin, onu ve diğer kadın kramponları tanıması, bilmesi gerek. Şimdi topu Melike’ye verelim; futbolunu, eksiklerimizi, artıları ondan öğrenelim.

‘Futbol’ erkek sporu değil

Bir kadın erkeğin işini yapamaz diye bir şey zaten yok. Ayrıca futbol erkek sporu da değil, her kadın her sporu yapabilir. Bir çok başarılı kadın futbolcu örneğimiz var.

Kadın futbolunun zirvesi

Bayern Münih’in ardından rüyam gerçekleşti ve kadın futbolunun zirvesi sayılabilecek PSG’ye transfer oldum ve dünya ölçeğinde bu işin nasıl yapıldığına tanık oldum. Tüm tecrübelerimden öteydi, erkek futbolcuların gördüğü ayrıcalıklı hizmetleri alıyordum ve profesyonelliği tattım, bana çok şey öğretti.

Önyargıları kırmak gerek

Türkiye’de futbol anlayışı çok farklı. Hocalar bazen yetersiz kalabiliyor, kulüplerden dolayı. Bazı takımlar bütçesi olmadığı için maça gidemiyor. Medyanın ve federasyonun desteğinin artması gerektiğini düşünüyorum. Böylelikle ailelerin önyargıları daha kolay kırılacaktır. Tüm futbolcular da kendilerini görünür kılmalı, sosyal medyadan paylaşımlarıyla bir çok insana ilham olabilirler.

Büyük kulüplere ihtiyaç var

Büyük kulüplerin kadın futbol takımı olması çok önemli. Süper Lig’deki takımların buna özen göstermesini gerçekten çok istiyorum. Erkeklere sağlanan imkanların, kadınlara da sağlanmasını istiyoruz. Aynı değerin bizlere de verilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Eşit haklara sahip olmak istiyoruz.

Sen çalışmaya devam et!

Oyuncular olarak da farklı bakış açıları kazanmamız lazım, cesaret çok önemli. Vizyonumuzu genişletmemiz, dil öğrenmek çok önemli. Performansın iyi olduğu zaman fark edilirsin ve ilerlersin. Nerede oynadığının hiçbir önemi yok, sen çalışıyorsan ve yetenekliysen birileri seni keşfediyor.

Ailelerin destek olması şart

Ailemin desteği olmasaydı ben bugün bu kadar başarılı olamazdım. Özellikle babam bana çok destek oldu, inandı. Ben hem okudum hem çalıştım hem de futbol oynadım. İşten izin alarak çıkıp, akşam antrenmanına gidip eve geliyordum ama hayallerimi bırakmıyordum. Ailenin desteği özellikle bu konuda çok önemli. Kötü bir şey yapmıyoruz ki, bir kişinin hayali var ve onu gerçekleştirmek istiyor ama aile küçükken destek çıkmazsa işler çok zorlaşıyor.

‘Güzel görünmeyi seviyorum’

Maça çıkarken makyaj yapıyorum, rimel benim için çok önemli. Doğallığımı korumaya çalışıyorum ama güzel görünmeyi de seviyorum. Futbol oynayan kadınlar erkeksi zannedilmesin, çünkü öyle bir şey yok. Öyle olsa bile bu kimseyi ilgilendirmez. Herkes kendisini nasıl rahat hissediyorsa, öyle yaşayıp öyle davranmalı.

Zorluklardan, başarıya

Diğer kadın sporcuların da çok başarılı hayat hikayeleri var, onlar da bir çok zorluğun üstesinden gelerek başarıya ulaşmış insanlar. Tabii ki onları gördüğüm zaman kendi hikayemi düşünüyorum; ‘ben de o yoldan geçtim’, ‘benim de başıma bu geldi’ diye. Çok iyi anlıyorum diğer kadın sporcuları. Bu özel video çekimini yapma imkanını bana Nike verdi, çok mutluyum gerçekten. Bu konuda ne kadar teşekkür etsem az.

24 Mayıs’ta “Futbolun Geleceği” olmaya davetlisiniz

TFF ve Nike işbirliğiyle 24 Mayıs’ta TFF Riva Tesisleri’nde yapılacak olan “Futbolun Geleceği” etkinliğinde Türkiye’nin dört bir yanından, Scoutium aplikasyonunun kullanıcıları tarafından değerlendirilmiş ve Milli Takım antrenörleri tarafından seçilmiş 30 futbolcu kız Türk Milli Kadın Futbol Takımı antrenörleri ile antrenman yapma fırsatı ve Milli Takım’a seçilme şansına sahip olacaklar.

Ne yapmanız gerekiyor?

Kadın futbolcuların yukarıdaki QR kodunu okutup linkteki etkinliğe kaydolmaları ve Scoutium’dan kendilerine bir gözlemci çağırmaları yeterli.

Alex Morgan’dan antrenmandan sırları

Nike Training Club, kullanıcılarının seçtikleri spor dalında hedeflerine ulaştırmak ve bu hedefler doğrultusunda ihtiyaç duydukları antrenmanları kolayca programlamalarına olanak sağlıyor. NTC uygulaması, içerisinde aynı zamanda profesyonel sporcuların kişisel antrenmanlarına da yer veriyor. Uygulama içinde yer alan sporcu antrenmanlarından biri de bu yaz Fransa’da mücadele edecek olan Amerikan Milli Kadın Futbol Takımı’ndan Alex Morgan’a ait.

Fanatik 

Yorum yazmak istiyorum.

Yorum Eklendi