Ana Sayfa ANA SAYFA Maraşgücü Transfer bombasını patlattı

Maraşgücü Transfer bombasını patlattı

195 gösterim
0
Spread the love

image

GOL KRALİÇESİ ZELAL MARAŞGÜCÜNDE
13 yaşında sokakta başladığı futbol hayatında kariyer basamaklarını hızla çıkarak milli takıma kadar yükselen Diyarbakırlı Zelal Baturay Kahramanmaraş’ın Bayan Futbol takımlarından Maraşgücüne transfer oldu.
Kadın Futbolu 2. Lig 6 Grupta mücadele eden Temsilcilerimizden Maraşgücüspor U19 milli takımın forvetini transfer etti.
Geçtiğimiz sezon Kadınlar 1. Lig takımlarından Gazikentspor da forma giyen ve daha önceki sezonlarda da iyi bir yıl geçiren ve U19 milli takımına kadar yükselen Zelal Baturay bu yıl Maraşgücüspor forması giyecek. 1996 doğumlu genç forvetin geçtiğimiz üç sezonda oynadığı 40’a yakın lig maçında 100’e yakın gol gibi inanılmaz bir performans sergiledi. Dokuz kez milli olan Zelal, bu yıl ligde kalıcı olmayı hedefleyen genç Maraşgücü hücumuna önemli katkı yapacak. Transferler hakkında kısaca görüşünü belirten Maraşgücü Antrenörlerinden Adem Güngör,“ Transfer sezonunun açılması ile birlikte ekibimize genç ve tecrübeli bir futbolcu kazandırdık. Yine gençlerimize güvenerek, eksik olan birkaç noktaya bünyemize uygun takviyeler yaparak lige gireceğiz. Zelal ihtiyacımız olan bir pozisyonda bizi rahatlattı. Kahramanmaraş’a iyi mücadele eden bir Maraşgücü izletmek arzusundayız” Diyerek transferden memnuniyetini dile getirdi.
ZELAL ‘FUTBOL PRENSİ’ YARIŞMASINDA İLK 20’DE YER ALDI
Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde kız çocuklarının okumasına dahi izin verilmezken, Diyarbakırlı Zelal Baturay, bin 500 erkeğin katıldığı ’Futbol Prensi’ yarışmasında ilk 20’de yer aldı. 2012-2013 sezonunda çıktığı 10 maçta 33 gol atan Baturay, 2013-2014 sezonununda ise 14 maçta toplam 39 gol kaydederek Diyarbakır’ın ilk bayan gol kraliçesi oldu. Küçük yaştan itibaren sokak aralarında erkeklerle top koşturan 18 yaşındaki Baturay, öğretmenlerinin yönlendirmesiyle Diyarbakır Büyükşehir Belediyespor’un seçmelerine katıldı. Antrenörlerin dikkatini çeken Baturay, daha 13 yaşında profesyonel futbola ilk adımını attı. Başarılarla geçirdiği sezonlar Zelal Baturay’a milli takımın yolunu açtı. 14 yaşında milli takım formasını giymeye başlayan Baturay, 5 yılda 8 kez bu formayı terletti. Son olarak Belarus karşısında oynayan Zelal Baturay rakip fileleri bir kez havalandırdı.
Diyarbakır Büyükşehir Belediyespor tesislerinde İHA muhabirine açıklamalarda bulunan Zelal Baturay, hırs ve azim ile başarılar elde ettiğini söyledi.
İYİ BİR EKİBE GELDİĞİMİN FARKINDAYIM”
Transferi konusunda iyi bir ekiple çalışacağının altını çizen Gol Kralicesi Zelal Baturay, 2009 yılında sokakta futbol oynarken yoldan geçen hocaların kendisini fark ettiğini belirterek şunları söyledi, “Profesyonel futbol yaşantıma Diyarbakır Büyükşehir Belediyespor’da başladım. 1 yıl boyunca idman ve çalışmalara katıldım. 2. lige başvurduktan sonra lig başladı. Ben gol kraliçesi oldum. 10 maçta 33 gol attım. ’Futbol Prensi’ yarışmasına katıldım ama tek prensestim. Erkeklerin katıldığı ve eleme usulü olan yarışmada tek kız bendim. Bin 500 erkeğin içinde ilk 20’de yer almıştım. Yarışmada İngiltere takımlarından Liverpool’un hocaları da vardı. Hocaların ilgisini çekmiştim. Sonra U19 Kadın Milli Takım’a çağrıldım. Ardından Gaziantep Gazikentspor Kulübünde futbol oynadım. Şimdi ise Özlem Başkanımızın girişimleri sonucunda iyi bir ekip arkadaşlarımla Maraşgücüspor’da futbol oynayacağım. Nereye geldiğimin farkındayım ve layık’ı ile Maraşgücüspor formasını terleteceğim. İnşallah bu transfer her iki taraf içinde hayırlı olur” dedi.
MADDİ KAZANCIM İYİ OLURSA  ÖZEL SPOR TESİSİ AÇACAĞIM”
Futbol oynarken ailesini tribünde gördüğü an gururlandığını ifade eden Zelal Baturay, “İlk golümü attığımda tribünde aileme koşmuştum. Ailem de çok sevinmişti. Bundan sonraki hedefim spor akademisinde okumak. Beden eğitimi öğretmenliğine hazırlanıyorum. Eğer beden eğitimi öğretmeni olursam bayan futbol takımı kuracağım. Maddi yönden iyi kazancım olduğu anda ise spor tesisi kurmayı hedefliyorum ve açacağım spor tesisi sadece bayan futbolculardan oluşacak. Özellikle Güneydoğu’da bayan futbolu çok yaygın değil. İzmir’in bayanları 5 futbol takımıyla temsil ediliyor. Diyarbakır’da ise sadece 1 takım yer almakta. Ön yargı çok fazla. Bizim bölgemizde kızların futbol oynamaması gerektiği ve 15 yaşına geldikten sonra evlenmesi gerektiği ön görülüyor, böyle olmaması gerekiyor. Ben futbola sokakta başladım. İlk idmanımı erkek takımıyla yaptım. Erkek takımıyla idman yaptığım sırada bile gol attım. Erkeklerle aramızda tek fark vardı; idmanda yapıları gereği güçlü olmalarıydı. Teknik ve hızla alakası yok, ben birçok erkekten iyi oynuyorum. Futbol benim her şeyim ve o yüzden aşk benim için 6 harften oluşuyor” diye konuştu.
Baturay, en büyük hayalinin Barcelona’da oynayan Neymar ve Real Madrid’te top koşturan Ronaldo ile tanışmak olduğunu sözlerine ekledi.
GOL KRALİÇESİ ÜNVANINI TAŞIYOR
7 Temmuz 1996 tarihinde Diyarbakır’da doğdu.
2009 yılında Diyarbakır Büyükşehir Belediye Spor Kulübü Kadın Futbol Takımında futbola başladı. Kadın Futbol Takımı Antrenörü Filiz Atay’ın kısa sürede keşfetmesi ve yönlendirmesiyle forvet oynamaya başladı.
2012–2013 Futbol sezonunda 2. Lig 7. Bölge (Güneydoğu Anadolu-Akdeniz) grubunda 10 maçta 33 golle gol kraliçesi seçildi.
U 17 Milli Takım seçmelerine katıldı. 2013 yılında U 19 Kadın Milli Takımına seçildi 2 kez milli takım formasını giydi.
Futbolun prensi yarışmasında İngiliz antrenörlerin dikkati çeken Zelal Baturay, yarışmada 1500 erkek futbolcu arasında ilk 20’ye giren kadın futbolcu olmuştur.

Kaynak :(İLKER YİYEN)

bilgindefterlicom

Yorum yazmak istiyorum.

Yorum Eklendi