Ana Sayfa ANA SAYFA Kadın Futbolu Kulüpleri TFF’yi ziyaret ettiler

Kadın Futbolu Kulüpleri TFF’yi ziyaret ettiler

88 gösterim
0
Spread the love

tff

Kadın Kulüpler Birliği bugün TFF’de temaslarda bulunarak, yetkililer ile  güncel konular ile ilgili görüş alışverişinde bulundu.

Kulüpler Birliği adına Başkan Hakan Tudun ve İkinci Başkan Yaşar Kalender TFF’de Kadın Futbol Müdürü Erden Or ile görüştüler. Toplantı sonrasında Yerel Futbol’a bir açıklama yapan Kulüpler Birliği yetkilileri, TFF’de güncel konuları açıkça tartışma fırsatı bulduklarını belirttiler. Açıklamalarından satırbaşlarını aşağıda bulabilirsiniz.

Altyapıda yaş kategorilerinde genişleme sözkonusu

“Kulüpler Birliği olarak altyapı şampiyonaları ile ilgili iki konuda görüş alışverişinde bulunduk. Öncelikle, altyapı şampiyonalarının küçük yaş grupları için daha fazla maç olanağı sağlamak amacı olduğunun altını çizdik. Bunun için de yaş kategorilerinde alt yaş sınırının kaldırılması konusunda kulüplerimizin isteklerini bildirdik. İsteğimiz çok olumlu karşılandı ve zaten halihazırda Federasyon’un bu yönde çalışması bulunduğunu öğrendik. Yaş farkının çok açılmasının sakıncaları dile getirildi, ancak maç sayısını artırabilmek için kategorilerde makasın açılması makul görüldü. Her ne kadar Şampiyona Talimatnamesi TFF Yönetim Kurulu’nca onaylanmadan kesinleşmiş olmayacaksa da, genç kızlarda 1997-98-99-00 yılları doğumluların, yıldız kızlarda da 1999-00-01 doğumluların yer alması düşüncesi olumlu karşılandı. Bu sayede ligde oynama fırsatı sınırlı olan, veya hiç bulunmayan 1999-00-01 doğumlu sporcuların maç olanakları artırılabilecek. Minik kızlarda ise uygulama ASKF’lerde olmakla birlikte tailmatname için 2001-02-03 yaş grubu düşünülüyor.”

Şampiyonalar Mayıs sonu veya Haziran başında başlıyor

“Ayrıca Şampiyonaların zamanlamaları konusunda da Federasyon’un düşüncelerini öğrendik. Haziran başı gibi Şampiyonaların başlaması ve Ramazanâ kadar mümkünse bitirilmesi isteniyor. Ancak Haziran başındaki Liseler Futbol finalleri takvimi sıkıştırıyor. Ramazan sonrasına kalmaması amacı ile, başlangıcın Federasyonca Mayıs ayı sonuna çekilebilmesi için olanaklar araştırılıyor. Kesin tarih kısa süre sonra bildirilecek.”

Üçüncüler konusunda Federasyon kararlı

“Bunun yanında kulüplerden gelen istek üzerine 2.Lig’deki üçüncüler konusunda da Federasyon’un görüşünü öğrendik. Yıl başında saptanan statünün değişmesindeki hukuki zorlukların altı çizildi ve yapılacak değişikliklerin teknik olarak tüm takımlara tahkim yolunu açacağı belirtildi. İki bölgeli sekizer takımlı lig modelinin yıl başında duyurulmasının da altını çizen Federasyonun bu modeli uygulamaya kararlı olduğunu gördük. “

13 Nisan’da playoff’ların başlaması düşünülüyor

“13 Nisan tarihinde başlayacak 1.Lig playofflarının hafta içinde de maçlar oynanarak en geç 18 Mayıs’ta bitirilmesi düşünülüyor. Detaylı program bu dönemdeki milli takım aktiviteleri ve okul maçları gözönüne alınarak çalışılıyor. Kısa sürede açıklanacak. 2.Lig’de de playoff’un 1/8 turu maçları büyük olasılık ile 13 Nisan’da olacak. İlk turun kuralarının 8-9 Nisan’da Orhan Saka Amatörler Evi’nde yapılması öngörülüyor. Birinci lige terfi edecek takımların belli olacağı 1/4 turunun da hemen ardından, 20 Nisan’da oynanması gündemde.”

http://yerelfutbol.org/

Yorum yazmak istiyorum.

Yorum Eklendi