Ana Sayfa ANA SAYFA Kadın Futbolu dünyada nasıl doğdu !

Kadın Futbolu dünyada nasıl doğdu !

416 gösterim
0
Spread the love

1.Dünya savaşında Futbol Federasyonu, profesyonel erkek sporcuların oynadığı futbolu dağıtmak zorunda kaldı. İnsanları motive etmek adına 2 lig kuruldu.Biri erkeklerin oynayacağı Kombinasyon Ligi,ikincisi ise Munitions’ın İşçi Ligi olmuştur.Lig fabrika işçilerinden kurulmuştu

Munitions işçi ligi genelde fabrika işçisi kadınların,kendi fabrikaları adına kurduğu takımlardan oluşuyordu. Başlangıçta işçilerin uyumu için kurulan bu kadın ligi, savaş boyunca bir çok farklı role imza attı.

 bu lig, kadınların, özellikle Sanayi Devrimi’nden sonra yer aldığı sosyal hayat ve statüsel konumlarının da katkısıyla, çok kısa sürede erkek futbolunun popülaritesini geçti. 1917-18’de doğu ve güney Londra’da elde edilen başarı ile kadın futbolcular ülkenin gündemine oturdu
Kadınların birbirleriyle sosyalleşmesini ve yoğun iş temposunda motive olmalarını sağlayan spor faaliyetleri, aynı zamanda fiziksel olarak zinde kalabilecekleri bir egzersiz olanağı da sağlıyordu.
Fakat, kadın futbolunun popülaritesi artıran tüm bu sebepler, erkek futbolunu ve Futbol Federasyonu’nun disiplinel muhafazakârlığını tehlikeye soktuğu gerekçesiyle, 1921’de futbolun kadınlar için uygun olmadığı kararının alınmasına sebep oldu.
Bu tarihten sonra, ta ki 1970’lere kadar, kadınların, Futbol Federasyonu’na ait olan herhangi bir kulüpte oynamalarına izin verilmedi. Çoğu kadın, futbol hayatına, artık geri planda kalmış fabrika kulüplerinde amatör olarak devam ettirdi.

Yorum yazmak istiyorum.

Yorum Eklendi