Ana Sayfa ANA SAYFA “Gidebileceğimiz yere kadar gitmek istiyoruz!”

“Gidebileceğimiz yere kadar gitmek istiyoruz!”

71 gösterim
0
Spread the love

Amazonlar, kadın savaşçılardır ve İzmir’in onlar tarafından kurulduğu söylenir. Şimdi o savaşçılar güçlerini yeşil sahada sergiliyor. İlk kez bir Türk takımının gruptan çıkmayı başardığı Şampiyonlar Ligi’nde, İzmir’den bir takım adını son 16’ya yazdırmayı başardı: Konak Belediyespor kadın futbol takımı. Başarının mimarı Konak Belediyespor Bayan Futbol Takımları Teknik Sorumlusu Hüseyin Tavur ile bu başarıyı anlattı.

fötö

 Polonya’dan sevindirici haber 17 Ekim’de  geldi. Konak, deplasmanda 0 – 0 berabere kalmış ve tur atlamıştı. Anlaşılan, 5 senedir süren bir başarı hikayesi, bu skorla birlikte tam gaz devam ediyordu. 9-10  Kasım’da başlayacak Neulengbach maçları öncesi takımın hikayesini hatırlayalım.

Konak Belediyespor, geçtiğimiz sezonu şampiyon tamamlayarak Şampiyonlar Ligi’ne katılmaya hak kazandı. Ardından oynadığı ilk tur maçında Polonya ekiplerinden RTP Unia Raciborz ile eşleşti ve ilk maçını İzmir’de Alsancak Stadı’nda oynadı.Maçtan önceki günlerde Konak Belediye Başkanı Hakan Tartan tüm İzmirlileri maça davet etmişti. Yaklaşık 5-6bin seyirci vardı. Stad şenlik alanı gibi, bando takımı, davul ve zurnasıyla gelenler, farklı takımlardan olmalarına rağmen Konak’ı destekleyen kadın futbolcular…

Seyirci sıkıntısı…

Maçı izlerken karşılaştığımız Karadeniz Ereğlispor’dan futbolcu Zübeyde Kaya, İzmir’e bu maçı izlemek için gelmiş ve maçın önemini şu şekilde anlatıyor: “Şampiyonlar Ligi’nde ilk defa bir üst tura çıkmış bir takım; fazlasıyla gurur duyuyoruz. Buraya iki sebeple geldim; ilki, Şampiyonlar Ligi atmosferini yakından görmek, ikincisi ise kadın futbolundaki en büyük dezavantajı olan seyirci eksikliğine bir nebze olsun çözülebildiğini görmek ve içinde bulunmak. Maç için ise şunu diyebilirim, Konak Belediyespor burada bulunmayı fazlasıyla hakediyor.”

Maçta, az ama öz taraftarının desteğini arkasına alarak başarılı bir performans sergileyen Konak Belediyespor, kendi evinde oynadığı ilk maçı 2 – 1 kazandı. Galibiyetin ardından çıktıkları ilk antremana konuk olduk. Hüseyin hoca, takımın hikayesini şöyle anlattı: ‘Takım 2006’da kurulmuş. Ben bir sene sonra göreve geldim. Göreve geldiğimde takım Bölgesel Lig’deydi. Her sene üstüne koyarak 1.Lig’e kadar gelmeyi başardık. Geçtiğimiz sezonda Türkiye şampiyonu olduk.Şampiyonlar Ligi’nde de gruptan çıkan ilk Türk takımı olduk ve yolumuza devam ediyoruz”

Tavur, başarıyla birlikte değişen hedefleri hakkında şunları söyledi:”İlk geldiğimde tabii ki hedef bu değildi,iyi bir takım yaratıp 1.Lig’e çıkmaktı. Bunu da başardıktan sonraki hedefimiz şampiyonluktu. Geçen sezon bunu da başardık. Şampiyon olduktan sonra kendimize yeni bir yol belirlemiştik, ‘Şampiyonlar Ligi’nde gruptan çıkmak’. Bunu da gerçekleştirdik, şimdi de gidebileceğimiz yere kadar gitmek istiyoruz.”

”İzmir’deki iş kadınlarından destek bekliyoruz”

Kadın futbolunda üzücü gerçekler var; Medyanın, taraftarların ve sponsorların ilgisizliği… Bunlarla ilgili olarak ise dertliydi başarılı teknik adam. “Sponsorumuz yok. Bizim sponsorumuz sadece belediye başkanımız Hakan Tartan. Onun destekleriyle buralara kadar geldik. Bu konuda da özellikle İzmir’deki iş kadınlarından destek bekliyoruz. Çünkü bir yerde, biz kadının adını duyurmaya çalışıyoruz.”

”Taraftar meselesine gelince. Seyirci azdı, ama geçmişe baktığımızda maçlarımızı 40-50 kişiye oynadığımız zamanlar vardı. hakan tartan’ın hedefi stadı doldurmaktı. Ancak bizi bu rakamlar bile motive etmeye yetiyor.”

”Artık basında daha çok çıkıyoruz”

”İşin medya tarafında ise, bugüne kadar basından çok fazla destek aldığımız söylenemez. Yani biz hep şundan şikayet ediyorduk, Türkiye şampiyonluğuna oynarken bile destek alamadık. Bu işin, biraz da başarıyla paralel olduğunu düşünüyorum. Şuan hem yerel hem de uluslararası basında reklamımız fazlasıyla yapılıyor. Bu da bizi fazlasıyla mutlu ediyor.”

Son olarak Şampiyonlar Ligi’ne her zaman katılmak istediklerine değinen Hüseyin Tavur,”Bunun için de hep şampiyon olmalıyız”dedi.

 Kaynak:http://iletisim.ieu.edu.tr

Yorum yazmak istiyorum.

Yorum Eklendi