Ana Sayfa ANA SAYFA Çiğdem Belci “Kadın olarak zor bir iş yapıyoruz” /Hürriyet Röportajı

Çiğdem Belci “Kadın olarak zor bir iş yapıyoruz” /Hürriyet Röportajı

291 gösterim
0
Spread the love

Koyu bir David Beckham hayranı olan Çiğdem Belci ile kadın futbolu üzerine…

 Biliyoruz ki Türkiye’de futbol bir erkek sporu. Evet, kadınlar da izliyor hatta maçlara gidiyor ama yine erkek futbolunu izliyor. Hiç futbol ile ilgili olmasak bile birçok erkek futbolcunun hangi takımda olduğunu biliyoruz, peki ya Kadınlar A Milli Takımı’ndan kaç futbolcuyu tanıyoruz? Ataşehir Belediye Spor’un başarılı oyuncusu ve son 7 yıldır da Milli Takım’da ülkemizi temsil eden Çiğdem Belci ile kadın futbolunu konuştuk. Futbola başlama hikayenizi anlatır mısınız kısaca?1987’de Mersin’de doğdum. 8 yaşında sokakta erkek çocuklarla top oynayarak başladım futbola. Babam baktı böyle sürekli sokakta olmayacak, beni Mersin Camspor’a götürdü. 10 yılım geçti bu takımda, sonra Mersin Gücü Cengiz Topelspor’a transfer oldum. Bu sırada Samsun 19 Mayıs Üniversitesi’ni kazandım, öğrenciliğim devam ediyordu. Daha sonra Trabzonspor’a transfer oldum, 2 yıl oynadım. Son olarak da İstanbul Ataşehir Belediye Spor’a geçtim. Geçen yıl da üniversiteden mezun oldum ve beden eğitimi öğretmeni olarak atandım.

Milli Takım maceranız ne zaman başladı? En unutulmaz maçınız hangisiydi?

2002-2003 yılında Genç Milli Takım’a seçildim. 2005’ten bu yana da A Milli Takım’da görev alıyorum. En utulmaz maç olarak da 2011 Dünya Kupası Elemeleri İngiltere – Türkiye maçını söyleyebilirim. İngiltere’de oynadığımız maçta 10 bin seyirci vardı ve çok büyük bir heyecandı benim için.

Ailenizi tanıyabilir miyiz?

5 kardeşiz. Annem ve babam Mersin’de yaşıyor. 3 ablam evli, erkek kardeşim ve ben bekarız sadece. 7 yıldır evimden uzaktayım çünkü yaptığım iş nedeniyle çok fazla zaman ayırıp gidemiyorum. Ailemde başka futbolcu yok sadece erkek kardeşim Mersin’de bir alt yapıda oynuyor.

Futbolu profesyonel olarak yapmak istediğinizde aileniz nasıl yaklaştı bu kararınıza?

Babam kendi gidip kulübe yazdırdı beni ama bir süre sonra ayrılmamı istedi. Çünkü bir gelirim olamayacağını ve geleceğimin olumsuz etkileyeceğini düşünüyordu. Annem ise benim bu isteğimin en büyük destekçisi oldu ve babamın baskısı büyük ölçüde durdurdu. Ben de çok çalışıp iyi kulüplere transfer olunca ve üniversiteyi de kazanınca babam da desteklemeye başladı.

Kadınlar için zor bir spor mu futbol? Bir kadında ne gibi değişikliklere yol açıyor?

Erkek futbolundan hiçbir farkı yok. Stil de aynı kurallar da. Elbette erkeklerin fiziksel olarak daha güçlü oldukları ortada ama bir kadın olarak çok zor bir iş yapıyoruz.

Fiziksel olarak değişimler şu şekilde de olabiliyor: Ben çok büyük bir David Beckham hayranıyım ve giyim tarzından vuruş stiline kadar örnek alıyorum ister istemez. Bu da sahadayken daha erkeksi bir görüntü çizmemize neden oluyor ama günlük yaşantımızda yarattığı bir değişiklik yok.

Günlük yaşamınızda nasıl giyinirsiniz?

Yıllardır spor ile uğraştığım için spor kıyafetlerin hem daha rahat olduğunu hem beni daha iyi yansıttığını düşünüyorum. Özel davetler, geceler olmadığı sürece tabii.

Erkek futbolunda maçlara ceza olarak “sadece kadınların izlemesi” uygulamasının olduğu bir ülkede futbol oynuyorsunuz. Siz nasıl yorumluyorsunuz bu ceza yöntemini?

Aslında ben kötü bir sonuca yol açtığını düşünmüyorum. Seyircinin kadın olması çok güzel bir durum çünkü bu şekilde futbol dünyasına kadınları kazanmış oluyoruz. Futbolcular açısından da artıları oluyordur bence. Erkeklerin kadınları gördüğünde ortaya koyduğu performansı artırdıklarını düşünürsek futbolcuların da daha iyi oynayacaklarını söyleyebiliriz. Güzel bir ceza oldu sanırım (Gülüyor).

Peki, futbolcu olmasanız ne iş yapardınız? 

Kesinlikle beden eğitimi öğretmen olurdum. Öğretmenliği yıllardır istiyordum zaten, çok sevdiğim bir meslek

Çok fazla spor yapmanın kadın estetiğini bozduğunu düşünenler var. Sizin görüşleriniz nedir bu konuda?

Sporun türüne göre etkisi değişmekle birlikte hemen hemen hepsinde kas yapısı değişiyor ve o bildiğimiz kadın estetiğinin dışına çıkıyor görüntü, biraz daha erkekleşiyor. Güreşçiler en iyi örnek olacaktır aslında. Yaptıkları spor gereği vücutları neredeyse tamamen erkek vücut ölçülerine dönüşüyor. Mesela biz de sadece sahada futbol oynamıyoruz, idmanlarımız var ve fitness vücuda şekil veriyor.

KAYNAK :hurriyetaile.com

www.bilgindefterli.com

Yorum yazmak istiyorum.

Yorum Eklendi