Ana Sayfa ANA SAYFA Azize Ay: En büyük aşkım futbol sonra eşim

Azize Ay: En büyük aşkım futbol sonra eşim

155 gösterim
0
Spread the love

Diyarbakırlı Azize Ay’ın altı yaşından beri tek hayali futbolcu olmak. Ancak ailesi hiçbir zaman bu hayalini gerçekleştirmesine izin vermemiş. Mücadeleyi bırakmayan Ay, 49 yaşında profesyonel spor hayatına başladı. O şimdi Diyarbekirspor kadın futbol takımında forma giyiyor.

Bir kadın düşünün çocukken tek oyuncağı futbol topu, tek hayali ise futbolcu olmak olan… Diyarbekirspor kadın futbol takımının 21 numaralı forvet oyuncusu Azize Ay’dan söz ediyoruz. Doğup büyüdüğü kültür içerisinde kadınların futbol oynamasının yakışık almayacağını duyarak büyümüş ve futbolcu olma isteği görmezden gelinmiş bir kadın o… Ama hayallinden bir gün olsun vazgeçmeyen futbol sevdalısı Ay, 49 yaşında profesyonel spor hayatına Diyarbekirspor kadın futbol takımında başladı. Nasıl mı? Gelin hikayenin devamını Azize Ay’dan dinleyin…

Nerden geliyor futbol tutkusu?

Kendimi bildim bileli bu sporu çok seviyorum. Altı yaşından beri futbol üzerine yazılıp çizilen her şeyi okuyorum. Hatta gazete kupürlerini saklıyorum.  Ailem “Kız kısmı futbol oynamaz, ayıptır” diyerek beni engelledi. Ben ise bu hayalle 40 yaşına kadar bekledim, evlenmedim. Şimdi evliyim ve hayatım değişti. Ailemden görmediğim desteği eşimden gördüm. Onun sayesinde futbol hayatım başladı.

Diyarbekirspor’da oynamaya nasıl başladınız?

Tutkumu öğrenen Diyarbekirspor Futbol Şube sorumlusu Cemal Toptancı ve kulüp çalışanları evime geldiler. Eşimden izin istediler beni takıma almak için. Sağ olsun eşimde tutkumu bildiğinden izin verdi. Bu yüzden önce en büyük aşkım futbol sonra eşim geliyor.

Ama fanatik Fenerbahçelisiniz…

Ailemde herkes Beşiktaşlı ancak ben küçüklüğümden bu yana Fenerbahçe’ye gönül verdim. Fenerbahçe’nin adının geçtiği yerde sular duruyor. O kadar ki rüyalarıma bile giriyor. Maçlarından bir gün önce rüyamda skoru görüyorum. Eğer Fenerbahçe’m yenilmişse haftalarca yemek yiyemiyorum.

Favori futbolcunuz kim?

Hepsini çok seviyorum ve birkaç gün önce Can Bartu Tesisleri’nde futbolcular ve Aziz Yıldırım ile bir araya gelme şansım oldu. Bir hayalim daha gerçek oldu. Hani ölsem de gam yemem. Ama ölmek istemiyorum, futbol hayatımı doya doya yaşamalıyım. Bir de Mehmet Topal’ın yeri bende ayrı. O “Futboldan sakın ayrılma yoluna devam et, arkandayız” diyince daha da sevdim kendisini.

Eşiniz bu aşkı kıskanmıyor mu?

Hayır, ben ona olan ilgimi, hizmeti hiç eksik etmiyorum. Çünkü buralara gelmemin sahalara çıkmamın sebebidir o. En büyük destekçim eşim.

Ailede sizden başka böyle yetenekli birileri var mı?

Erkek kardeşimin kızı da futbola düşkün o da ailesinden gizli gizli oynuyor. Tıpkı benim küçüklüğüm gibi hatta ona da küçük Azize diyorlar. Onun da babası futbol oynamasına izin vermiyor. Bizde aile son sözü söyleyince üstüne bir şey söylenemiyor. Ben de izin verin oynasın diyemiyorum ama istiyorum ki o da benim gibi pes etmesin.

Maçlara nasıl hazırlanıyorsunuz?

Antrenmanlara haftada iki gün gidebiliyorum. Çünkü bir yerde aşçılık yapıyorum. Takım arkadaşlarımın yaşları çok genç, sahada çok iyi koşuyorlar. Ben bir tek koşarken zorlanıyorum. Geri kalan her hareketi çok rahat yapabiliyorum. Kondisyonum iyi durumda. Forvet oynuyorum ama nerde görev verirlerse orada oynamaya hazırım. Yeter ki takımım galip gelsin.

Kaynak :http://www.star.com.tr

Haberle ilgili bir konuda bilgindefterlicom@gmail.com adresine mesaj atabilirsiniz 

 

Yorum yazmak istiyorum.

Yorum Eklendi