Ana Sayfa ANA SAYFA Ada Hegerberg’in törende cinsiyetçi tavıra maruz kaldı

Ada Hegerberg’in törende cinsiyetçi tavıra maruz kaldı

99 gösterim
0
Spread the love

Ballon D’or ödül töreninde dünyanın en iyi kadın futbolcusu ödülünü alan Ada Hegerberg’in törende maruz kaldığı cinsiyetçi tavır spor yaşamında da sürüyor. Diğer kadın sporcular gibi Hederberg de daha az kazanıyor.

Dünyanın en iyi kadın futbolcusu Ada Hegerberg’in Ballon D’or ödül töreninde maruz kaldığı cinsiyetçi tavır, futbol yaşantısında da devam ediyor. Üst üste üç kez Şampiyonlar Ligi şampiyonluğu yaşamış olan Ada Hegerberg’in kazancı, erkek futbolcuların oldukça gerisinde kaldı. Hegerberg, Messi’nin 100’de 1’i kadar para kazanıyor.

Ballon D’or ödül töreninde dünyanın en iyi kadın futbolcusu ödülüne kavuşan Ada Hegerberg’e futboldan kazandığı ödül ile ilgili değil, “Twerk” yapmayı biliyor musun? şeklinde bir soru yöneltmişti.

Üç kez üst üste Şampiyonlar Ligi şampiyonluğu yaşamış olan Ada Hegerberg’in ödül töreninde yaşadığı ayrımcı tavır, futbol hayatında da varlığını sürdürüyor.

 

Birgün‘ün aktardığına göre, bu yıl ilk kez kadın futbolcuların da dahil edildiği Ballon D’or ödülünün sahibi Ada Hegerberg’in, Fransız ekibi Lyon’dan yıllık 336 bin euro (2 milyon 53 bin TL) kazandığı öğrenildi.

Kazanç olarak Lionel Messi, Cristiano Ronaldo gibi yıldız erkek futbolcuların yanına bile yaklaşamayan Ada Hegerberg’in, ortalama 161 bin euro (986 bin 285 TL) olan dünyanın en iyi takımı Lyon’daki ortalama kadın futbolcu maaşlarına oranla durumunun daha iyi olduğu söylenebilir.

Tıpkı kendisi gibi Ballon D’or ‘Yılın futbolcusu’ ödülüne layık görülen Luka Modric ise Real Madrid’den tam 7 milyon 600 bin euro (46 milyon 563 bin TL) kazanıyor.

Dünyanın en çok kazanan futbolcusu olan Lionel Messi, 40 milyon Euro (244 milyon 900 bin TL) gibi bir rakam kazanırken, Ronaldo ise Juventus’ta 30 milyon Euro (183 milyon 700 bin TL) kazanıyor.

Yani hem Messi hem de Ronaldo, kendileri ile aynı sporu yapan Ada Hegerberg’in yıllık kazancının yaklaşık 100 katı daha fazla kazanıyor.

Üstelik bu kazancın içinde sponsorluk, reklam anlaşmaları ve bonuslar yer almıyor.

Futbolda da eşitlik yok


Yorum yazmak istiyorum.

Yorum Eklendi