Ana Sayfa ANA SAYFA ABD’de Futbol Bursu Alan İlk Kadın: Toni Harris

ABD’de Futbol Bursu Alan İlk Kadın: Toni Harris

5,786 gösterim
0
Spread the love

Toni Harris, ABD’de tam futbol bursuyla üniversiteye gitmeye hak kazanan ilk kadın.  Harris, “Önyargıları seven biri hiçbir zaman olmadım,”diyor.

22 yaşındaki Harris, NAIA okulunda oynamak için Merkez Metodist Üniversitesi’nden burs almayı başardı.

Bu bursu kazandığı için çok mutlu olduğunu ve uzun zamandır böyle hissetmediğini  söylüyor Harris: “Her gün kendimi zorluyorum ve gitmek istediğim yere kadar ilerlemeye devam etmek Tanrı’ya olan inancımı sürdürüyorum.”  18 yaşındayken yumurtalık kanserine yakalanan Harris, kanseri yenmeyi başarmış.

Etrafındaki birçok insan liseden sonra oynamaya devam edemeyeceğini söyleyerek onu futboldan  vazgeçirmeye çalışsa da, o ideallerinin peşinde koşmaya cesaret etmiş: “Bir koç bana daha önce asla üst seviyeye çıkamayacağımı söylemişti, çünkü diğer çocuklar kadar hızlı değilmişim.  O kişi bana asla pes etmemeyi öğretti” diyor. O günden sonra sonra kimsenin hayatında söz sahibi olmasına izin vermeyeceğini söylemiş kendine.

Harris’in en büyük destekçilerinden biri de annesi Uriia Jones: “Toni’nin aklına koyarsa, yapamayacağı şey yok.”

Dört yaşında futbola ilgi duymaya başlayan Harris, kız çocuğu olduğu için futbola yatkın olmadığını ve kolayca incinebileceğini söylediklerini ve o gün bu önyargıların yanlış olduğu ispat etmeye karar verdiğini söylüyor:  “İnsanları haksız çıkarmayı seviyorum. Küçükken kız çocuğu olduğum için bir takımdan atıldım.  Büyüdüğümde de kolay olmadı ama kim ne söylenirse söylesin, yolumda ilerlemeye çalıştım. Bu benim rüyam ve ne pahasına olursa olsun onu koruyacağım.”

Harris, lisedeki futbol takımına girebilmek için de çok savaş vermiş. O ve annesi, Toni’ye bir şans vermeleri için bir dönem sürekli okul yetkililerinin kapısını aşındırmışlar.

Başka kız çocuklarına ve kadınlara rol model olabilmenin bir onur ve ayrıcalık olduğunu ifade eden Harris’e göre, toplum baskısı nedeniyle bunu yapabilmek her zaman çok kolay değil.

Harris’in mücadelesi cinsiyet kalıplarına, önyargılara bir başkaldırı niteliğinde ve kararlılığı oldukça ilham verici. Harris, başarısının sırrını birkaç ay önce oynadığı SuperBowl reklamında çok iyi özetliyor aslında:  “Önyargıları seven biri hiçbir zaman olmadım.”

Yorum yazmak istiyorum.

Yorum Eklendi