Ana Sayfa ANA SAYFA Gamze İskeçeli’den Bayan Futbolu üzerine Röportaj

Gamze İskeçeli’den Bayan Futbolu üzerine Röportaj

273 gösterim
0
Spread the love

gamze_iskeceliii

GAMZE İSKEÇELİ – Antrenör, Futbolcu, Beden Eğitmeni Öğretmeni

Futbol sevdası sizde nasıl başladı ve oyuncu olmaya nasıl karar verdiniz?
Altı yaşımda erkek arkadaşlarımla sokakta futbol oynarken, onlardan daha yetenekli olduğumu anlayınca başladı futbola olan sevdam. 23 yıldır da vazgeçemiyorum bu sevdadan.

Ailenizden bu konuda destek gördünüz mü? İnsanlar mesleğinizi duyunca size nasıl yaklaşıyorlar?
Evet, onlardan çok destek gördüm. Yedi yaşındayken babam isteğimi geri çevirmedi ve beni kulübe yazdırmaya karar verdi fakat o zamanlar benim yaş grubumda kadın takımı yoktu. İzmir Spor Kulübü’ne gittik, oradaki antrenörler yetenekli olduğumu görünce, erkek takımının alt yapısına aldılar beni. Kulübe alındığım yıl, minikler arası turnuvalarda gol kraliçesi oldum, hem de erkeklerin arasından. Çevremde futbolcu olduğumu duyan insanlar ilk başta şaşırıyorlar, fakat daha sonra antrenman ve maçlarımı izlemeye geldikleri zaman, erkeklerden daha başarılı olduğumuzu söylüyorlar.

Hangi takımı tutuyorsunuz? Sizin de bileklerinizi kesseler takımınızın rengi akar mı?
Koyu bir Galatasaray taraftarıyım. Futbol ve Galatasaray aşkı bende bambaşka… Bileklerimden sarı kırmızı kan akar mı bilemem ama bu iki kelime hayatımda söz konusu ise, yeri gelir bunlar için her şeyden vazgeçerim.

Arkadaşlarınız sizdeki futbol tutkusuna şaşırırlar mıydı? Peki ya erkek arkadaşlarınız veya eşiniz?
Arkadaşlarım tabii ki bendeki bu futbol tutkusunu hissedince şaşırıyorlar çünkü ülkemizde genellikle erkek sporu olarak bilinen futbola kadınlar pek fazla yakın olmadıkları için… Ama öğretmen olduktan sonra en azından öğrencilerime ve çevreme futbolun sadece erkek sporu olmadığını anlatmaya çalışıyorum. Şu an görev yaptığım okulumda kadın futbol okul takımında oynayan yaklaşık 50 tane öğrencim bulunmakta ve üç yıldır da takımımız İzmir’de yıldızlar kategorisinde şampiyon olmakta. Velilerime ve öğrencilerime kendimi örnek göstererek futbola olan sevdam sayesinde buralara kadar geldiğimi anlatıyorum. Erkek arkadaşlarım beni bu konuda her zaman destekler, şaşırmanın aksine her zaman daha iyi olduğumuzu düşünmekteler.

Eşiniz ya da arkadaşlarınız sizinle futbol izlemekten memnunlar mı? Arada futbol konusunda size danıştıkları olur mu?
H
er önemli futbol müsabakası için çağırdıklarına göre, sanırım memnunlar ve bunu dile getirirler. Evet, futbol konusunda benim bilgilerime çok fazla güvenen arkadaşlarım var.  Erkek arkadaşlarım beni arayıp futbol konusunda bana danıştıkları zaman, bu daha da bir hoşuma gidiyor.

Futboldan anlamak demek ille de fanatik olmak demek midir?
Değil tabii ki ama bence futboldan anlayan insanlar, ya futbolun içinden gelmiş insanlardır ya da çok sayıda futbol müsabakası izleyen insanlardır.

Kadın olmanızdan dolayı sizi dışlayan, ciddiye almayan veya sizinle tartışmayan meslektaşlarınız oldu mu?
Beni tanımadan ve görmeden yargılayan insanlar oldu tabii ki fakat daha sonradan bendeki futbol bilgisi ve yeteneğini gördükten sonra, çoğu arkadaşım gıpta ederek yaklaştılar bana.

Artık Türkiye’de kadınlar futbol muhabiri, futbolcu, spor müdürü, futbol yazarı, spikeri hatta teknik direktör olmaya başladılar. Bunlar hakkında neler diyeceksiniz?
Gururluyum çünkü bence kadın futbolunda başrolde kadın olduğu için biz kadınların her konuda bunlara öncülük etmesi gereklidir diye düşünüyorum. Tabii ki şu zamana kadar erkek antrenörlerim de oldu. Şu an oynadığım Konak Belediyespor Kulübü’ndeki antrenörüm Hüseyin Tavur ve onun bilgisine ve bize kattığı her şeye hayranım fakat biz kadınların psikolojileri biraz daha hassas ve farklı. Kadın antrenörler çoğaldıkça kadın futbolunun daha ileriye gideceği kanısındayım.

Geçenlerde Simge Fıstıkoğlu’nun katıldığı bir programda Ümit Özat; “Kadınlar futboldan erkekler kadar anlamaz” diyerek programı terk etti. Bu konuda ne düşünüyorsunuz?
Ümit Özat’ın bu görüşüne birçok kadın gibi bende katılmıyorum, kadınlar da erkekler kadar futboldan anlar. Gerek futbol bilgim ile gerek yeteneğim ile ömrümün sonuna kadar da bunu kanıtlayabileceğimi düşünüyorum. Yeri geldi futbol için uykusuz kaldım, fedakârlık yaptım her konuda.  Ümit Özat eğer 20 yıl futbol oynamışsa, ben de 20 yıldır futbol oynuyorum. Milli takım ve birçok kulüp takımı müsabakalarında görev aldım. Bu görüşün yanlış olduğunu düşünüyorum. Erkeklere artık bunu kanıtladığımızı sanıyorum.

Seyircisiz maç cezalarında, çoğu zaman kadınlara ve çocuklara stadyumu açıyorlar. Aslında kadınları bir tür ceza gibi görmelerinden ve bu yüzden oyuncuları cezalandırmalarından mı kaynaklanıyor bu durum?
Ceza olarak görüldüğünü düşünmüyorum. Eğer öyleyse bile kadınlar ve çocuklar ceza aracı olarak kullanılmamalı. Aksine bence oyuncuları ödüllendiriyorlar. Çünkü erkek taraftarlar maç izlerken agresifleşebiliyorlar, bu da oyuncuları olumsuz yönde etkiliyor.

Futbol neden kadına yakıştırılmıyor? Futbol ille de erkek sporu mu? Futbolun kendisinde cinsiyet ayrımcılığı var mı?
Kadınların daha narin yapıda olduğu için yakıştırılmıyor olabilir. Futbol ne kimsenin tekelindedir, ne de sadece erkeklerin egemenliğinde. Futbolu seviyorsan seviyorsundur ve bir parçasısındır, ötesi yoktur. Futbolun sadece erkek sporu olduğunu düşünmüyorum. Maalesef şu an için cinsiyet ayrımcılığı yapan insanlarımız var  fakat bunun zaman içinde maddi manevi verilen desteklerle daha iyi yerlere gelinerek giderileceğini düşünüyorum.

BANU YELKOVAN 

FourFourTwo Dergisi Eski Genel Yayın Yönetmeni,

Radikal Gazetesi Spor Yazarı ve

NTV Spor Yorumcusu

KAYNAK:marieclaire.com.tr

Yorum yazmak istiyorum.

Yorum Eklendi